Proces tworzenia strony internetowej

Poradnik opisujący etapy projektowania strony www od podstaw

W dzisiejszych czasach internet stał się głównym źródłem informacji. Wyszukiwanie produktów, usług, czy rozrywki często rozpoczyna się od wpisania frazy w wyszukiwarkę. Poza tym strona internetowa może posłużyć także jako potężne narzędzie marketingowe. Estetyczna i dopracowana witryna ułatwi zbudowanie Twojej marki, pomoże zdobyć nowych klientów oraz umożliwi dzielenie się wartościowymi treściami. Proces tworzenia strony internetowej może wydawać się skomplikowany, ale posiadając odpowiednią wiedzę i narzędzia będzie przystępny dla każdego. W tym artykule rozłożymy na czynniki pierwsze jak powstaje atrakcyjna strona www od podstaw.

Spis treści

 1. Cel, tematyka strony i grupa docelowa
 2. Wybór domeny i hostingu
 3. Projektowanie i struktura strony
 4. Programowanie i kodowanie – szablon strony
 5. Optymalizacja strony pod kątem SEO
 6. Testowanie i poprawki
 7. Publikacja strony
 8. Promocja strony www
 9. Monitorowanie i analiza wyników
 10. Rozbudowa

1

Cel, tematyka strony i grupa docelowa

Pierwszym krokiem do stworzenia strony internetowej jest zrozumienie celu i przesłania, które chcemy przekazać naszym odwiedzającym. Określenie celu i tematyki pozwoli Ci lepiej zrozumieć, jakie funkcje i treści będą niezbędne na Twojej stronie.

 • Dla kogo jest przeznaczona strona?
 • Jakie treści lub usługi będziemy na niej prezentować?
 • Jakie konkretne cele chcemy osiągnąć? (np. zwiększenie sprzedaży, zdobycie nowych subskrybentów)

Po zdefiniowaniu celu strony warto również dokładnie zaplanować jej strukturę. Rozważ, jakie sekcje, podstrony i funkcje będą niezbędne, aby dostarczyć użytkownikom pełną wiedzę i pozytywne wrażenia z odwiedzin.

2

Wybór domeny i hostingu

Kolejnym krokiem jest wybór domeny, czyli adresu internetowego, pod którym będzie dostępna nasza strona. Staraj się wybrać krótką i pasującą do Twojej marki nazwę. Ważne jest również, aby była łatwo zapamiętywalna i zrozumiała dla użytkowników.

Po wyborze domeny musimy także zadbać o hosting, czyli miejsce na serwerze, gdzie będą przechowywane wszystkie pliki strony.

Zwróćmy jednak uwagę na cechy szczególne serwera, na którym umieścimy nasz serwis. Wybierz hosting oferujący stabilność, szybkość, bezpieczeństwo oraz dobre wsparcie techniczne. Oto kilka z najważniejszych parametrów, jakimi powinien wyróżniać się serwer do hostowania stron internetowych:

 1. Wydajność – Serwer powinien być wystarczająco wydajny, aby obsłużyć ruch i obciążenie generowane przez stronę internetową.
 2. Stabilność i niezawodność – Serwer powinien być stabilny i niezawodny, aby uniknąć awarii lub przestojów, które mogłyby prowadzić do niedostępności witryny.
 3. Dostępność i wsparcie techniczne – Dostawca hostingu powinien oferować dostępność usługi oraz wsparcie techniczne w razie problemów. Upewnij się, że masz możliwość skontaktowania się z dostawcą w razie konieczności.
 4. Bezpieczeństwo – Serwer powinien być zabezpieczony przed atakami internetowymi, takimi jak ataki DDoS (Distributed Denial of Service) oraz próbami włamania. Dostawca hostingu powinien zapewnić narzędzia i mechanizmy ochrony.
 5. Certyfikat SSL – Dla zapewnienia bezpiecznego połączenia pomiędzy użytkownikami a stroną internetową, serwer powinien obsługiwać certyfikat SSL, umożliwiający korzystanie z protokołu HTTPS.
 6. Regularne kopie zapasowe – Dostawca hostingu powinien oferować opcję regularnych kopii zapasowych danych, aby można było przywrócić witrynę w razie awarii lub utraty danych.

3

Projektowanie i struktura strony

 • Tworzenie schematu strony – Schemat strony to plan struktury i rozmieszczenia poszczególnych elementów, który pomoże Ci zrozumieć, jakie sekcje i podstrony będą potrzebne. To także idealny moment na zaplanowanie nawigacji, aby użytkownicy mogli łatwo poruszać się po stronie.
 • Wybór kolorów i stylu – Kolorystyka i styl strony powinny być zgodne z jej tematyką, logo czy identyfikacją wizualną firmy. Staraj się wybierać kolory, które są czytelne i przyjemne dla oka. Spójność wizualna pomiędzy materiałami marketingowymi wpływa na profesjonalny odbiór przekazu w oczach użytkowników.
 • Projekt – Projektowanie strony internetowej to proces, w którym określamy wygląd i układ naszej strony. Możesz zdecydować się na skorzystanie z gotowych szablonów, co jest szybsze i tańsze, lub zainwestować w indywidualny projekt, dostosowany do Twoich potrzeb. Kluczowe jest, aby strona była czytelna, atrakcyjna wizualnie i responsywna, czyli dostosowana do wielkości ekranu urządzeń, takich jak: komputery, smartfony, tablety.
 • Wybór platformy – Popularnym systemem do budowy i zarządzania stroną jest WordPress. W przypadku platformy e-commerce użytkownicy cenią łatwość obsługi sklepów zbudowanych na WooCommerce, a także Prestashop.
 • Treści na stronie – Nie zapominaj o treściach na stronie. Teksty powinny być atrakcyjne, wartościowe i dostosowane do słów kluczowych związanych z tematyką Twojej strony. Starannie przygotowane treści mają istotny wpływ na właściwą optymalizację pod kątem SEO.

4

Programowanie i kodowanie – szablon strony

Jednym z najpopularniejszych systemów służących do tworzenia i zarządzania treścią jest WordPress. Strona stworzona w systemie CMS WordPress umożliwia intuicyjne zarządzanie treścią oraz łatwe i szybkie rozbudowywanie serwisu o nowe funkcjonalności za pomocą wtyczek. Jest to idealne narzędzie do tworzenia różnych rodzajów stron – od blogów, stron firmowych po sklepy internetowe.

Oto kilka kluczowych cech i elementów za które użytkownicy cenią system WordPress:

 • Prostota użytkowania – WordPress jest znany ze swojej prostoty i intuicyjnego interfejsu. Nawet osoby bez zaawansowanej wiedzy technicznej mogą łatwo tworzyć, edytować i zarządzać treściami na stronie.
 • Bogate możliwości rozbudowy – System ten posiada ogromną liczbę dostępnych wtyczek (plugins), które pozwalają dostosować stronę do indywidualnych potrzeb.
 • SEO-friendly – WordPress jest przyjazny dla optymalizacji pod kątem wyszukiwarek internetowych (SEO). Istnieją wtyczki takie jak Yoast SEO, które pomagają w konfiguracji treści i meta-danych dla lepszej widoczności w wynikach wyszukiwania.
 • Bezpieczeństwo – WordPress posiada narzędzia i ustawienia wpływające na bezpieczeństwo systemu. Twórcy kładą duży nacisk na aktualizacje, bezpieczne hasła i inne środki ostrożności, aby zapobiec atakom.
 • Wielojęzyczność – WordPress obsługuje wiele języków i można łatwo dostosować stronę do potrzeb różnych rynków i grup docelowych.
 • Blogowanie – WordPress miał początkowo formę platformy do tworzenia blogów i nadal jest wykorzystywany w tej roli. Można w łatwy sposób publikować treści blogowe i zarządzać nimi.
 • E-commerce – Dzięki wtyczkom takim jak WooCommerce, WordPress można wykorzystać do stworzenia sklepu internetowego.

5

Optymalizacja strony pod kątem SEO

Optymalizacja pod kątem wyszukiwarek (SEO) to proces, który ma na celu poprawę widoczności strony w wynikach wyszukiwania. Upewnij się, że używasz odpowiednich słów kluczowych w treści, meta tagach, opisach obrazów itp. Dbaj o czytelność treści i strukturę URL. Dodaj również mapę strony dla lepszej indeksacji przez wyszukiwarki.

Kluczowymi czynnikami SEO są:

 • Słowa kluczowe – Wybierając odpowiednie słowa kluczowe związane z tematyką strony, możesz zwiększyć jej widoczność w wynikach wyszukiwania. Słowa kluczowe powinny być umieszczone w treści strony, nagłówkach, a także w metaopisach i atrybutach alt dla obrazków.
 • Linkowanie wewnętrzne i zewnętrzne – Tworzenie odpowiednich linków wewnętrznych (między stronami naszej witryny) i zewnętrznych (do innych wartościowych źródeł) pomaga w lepszym zrozumieniu struktury strony przez wyszukiwarki i zwiększa jej wiarygodność.
 • Struktura adresów URL – Upewnij się, że struktura adresów URL na stronie jest czytelna i zawiera słowa kluczowe. Unikaj długich, nieczytelnych adresów.
 • Szybkość ładowania strony – Wysoka prędkość ładowania strony to ważny czynnik rankingowy. Optymalizacja obrazków, kodu oraz wybór szybkiego hostingu może znacząco wpłynąć na jej wydajność.
 • Mobile-first – W dzisiejszych czasach większość użytkowników korzysta z internetu na urządzeniach mobilnych. Dlatego Google przykłada dużą wagę do responsywności stron. Strona musi być dostosowana do wyświetlania na małych ekranach i działać sprawnie na urządzeniach mobilnych.
 • Analiza wyników – Ostatnim elementem optymalizacji SEO jest analiza wyników. Korzystaj z narzędzi do monitorowania ruchu na stronie, takich jak Google Analytics. To pozwoli Ci śledzić, jakie słowa kluczowe przynoszą najwięcej ruchu, jakie strony cieszą się największą popularnością i gdzie można jeszcze poprawić SEO.

6

Testowanie i poprawki

Zanim udostępnimy naszą stronę dla użytkowników, przeprowadzamy dokładne testy. Sprawdź, czy strona działa poprawnie na różnych przeglądarkach i urządzeniach. Optymalizacja prędkości ładowania serwisu jest kluczowa, ponieważ wpływa na pozytywny odbiór przez użytkowników i ranking SEO.

Optymalizacja strony polega na ciągłym monitorowaniu jej wydajności, analizowaniu danych statystycznych (np. Google Analytics) i wprowadzaniu zmian w celu poprawy doświadczeń użytkownika oraz wyników SEO.

7

Publikacja strony

Po udanych testach możesz już zająć się publikacją strony na serwerze. Konfigurujemy serwer oraz domenę w celu zapewnienia dostępu do strony przez przeglądarki internetowe. Następnie pliki gotowej strony umieszczamy na serwerze. Po udanej publikacji strony, użytkownicy będą mogli ją odwiedzać, wpisując adres URL w przeglądarce internetowej.

8

Promocja strony www

Nie zapominajmy o promocji! Wykorzystajmy media społecznościowe, e-mail marketing i inne kanały, aby dotrzeć do docelowej grupy odbiorców.

Promocja strony internetowej to proces wykorzystania różnych strategii i narzędzi w celu zwiększenia jej widoczności w sieci. Obejmuje to optymalizację SEO, tworzenie wartościowych treści, korzystanie z mediów społecznościowych, kampanie reklamowe, e-mail marketing, współpracę z innymi witrynami oraz analizę wyników. Skuteczna promocja pomaga budować świadomość marki, przyciągać nowych użytkowników i zachęcać ich do interakcji z treściami oraz produktami lub usługami dostępnymi na stronie internetowej.

9

Monitorowanie i analiza wyników

Po publikacji strony nie zapomnij o monitorowaniu jej wyników SEO. Aktualizuj treści, śledź trendy i reaguj na zmiany w algorytmach wyszukiwarek. Regularnie monitoruj analizy swojej strony internetowej, aby dowiedzieć się, skąd pochodzi ruch, jakie treści są najbardziej popularne i jakie działania marketingowe przynoszą najlepsze rezultaty. Na podstawie tych danych dostosuj swoją strategię promocyjną.

10

Rozbudowa

Aby utrzymać użytkowników na swojej stronie, regularnie dodawaj nowe treści, artykuły, zdjęcia lub produkty, w zależności od tematyki Twojej witryny. Zachęcaj również użytkowników do interakcji, na przykład poprzez komentarze, recenzje czy formularze kontaktowe.

Kolejna kluczowa kwestia to bezpieczeństwo strony www. Upewnij się, że korzystasz z aktualnego oprogramowania, stosujesz zabezpieczenia przed atakami, regularnie tworzysz kopie zapasowe danych, i monitorujesz swoją stronę pod kątem potencjalnych zagrożeń.

Proces tworzenia strony internetowej od podstaw to zadanie wymagające czasu i wysiłku, ale jest to inwestycja, która może przynieść wiele korzyści. Jeśli precyzyjnie określisz cel strony, wybierzesz odpowiednie narzędzia i zadbasz o optymalizację SEO, to możesz trafić z przekazem do szerokiego grona odwiedzających.

Pamiętajmy też, że tworzenie strony to proces ciągły – warto regularnie aktualizować treści, monitorować wyniki SEO i dostosowywać strategię do zmieniających się potrzeb użytkowników i wyszukiwarek internetowych. Twoja własna strona internetowa może stać się potężnym narzędziem promocji i komunikacji, które otworzy przed Tobą wiele nowych możliwości.


Jeśli szukacz fachowców, którzy kompleksowo zajmą się procesem tworzenia i rozbudowy strony internetowej, to zapraszamy do kontaktu.